Homoródkarácsonyfalva a Kis-Homoród völgyében hosszában települt falu, közepén az országúttól keletre egy Sionnak nevezett dombon áll középkori eredetű temploma. A művészettörténeti szakirodalom építésének korát a XIII. század második felére teszi. A nyugatra néző tornya mögött található a hajó, amelyhez alacsonyabb félköríves szentély csatlakozik. A késő román kori szentély épen maradása teszi kivételessé, hiszen Udvarhelyszéken egyetlen, amely fennmaradt.
A nyugati homlokzatra tornyot építettek a XV. században. A torony befejezését Agnus Deit ábrázoló domborművel díszített nyugati kapun 1496-os évszám olvasható le. A torony második szintjét ekkor falazták be és ekkor kerülhetett az északi oldal ablakának bélletébe a rovásírásos kő. Ugyanakkor lehetséges, hogy a hajó északi falán feltárt Három királyok hódolata és a szentély kifestése is ekkor készült.
1568 körül a falu lakossága unitárius lesz e templommal együtt.
A hajó északi oldalt három támpillér támasztja, amelyek közül a szentélyt tartó támpillérről 1646-os és 1649-es évszámok kerültek elő. Feltételezések szerint egy nagyobb helyreállítást jelentenek az évszámok.
A hajó kazettás famennyezetét 1752-ben készítették, és ugyanebben az évben a zsindelyfedésű déli portikuszt is. Pár év elteltével, 1768-ban halálos áldozatkat követelő harc tört ki, ahol a katolikusok megkísérelték visszaszerezni a templomukat; kevés sikerrel. Továbbra is az unitáriusoké maradt a templom.
Az 1789-es vizitációs jegyzőkönyv megemlíti a karzatot; majd az ezt követő évben renoválás alkalmával a faszerkezetű portikuszokat falazottá építették át. E renoválásra utal a diadalív stukkókeretbe foglalt felirat is. 1804–1806 között megmagasították a tornyot, és ekkor kapta a késő barokk vakolatarchitektúráját. 1853-ban a nyugati karzatot kibővítették a hajó déli oldalán, és ekkor készült az orgona is. Ugyanebben az évben az északi fal közepén egy nagy ablakot vágtak. 1888-ban villámcsapás érte a templomot, de a károkat csak a következő évben javították ki.
Az 1930-as években alakítottak ki a jelenlegi karzatfeljárót a déli oldalon, majd az 1964-es villanyvezetéskor az északi oldalon szín- és festéknyomokat figyeltek meg, majd 1973-ban is templomjavításkor a hajó északi felén falképeket vettek észre. Az 1996-os felújítás során egy megfestett alakot figyeltek meg, majd 1998-ban egy szonda megnyitása alkalmával egy országalmát tartó királyszent arca került elő. A falképek nagyobb léptékű kutatására 2005 nyarán került sor, mivel kiderült, hogy a szentély teljes felülete ki van festve, a hajó oldalán pedig több különböző kézből és korból való képszalag található.
A feltárás 2006 és 2007-ben Lángi József vezetésével történt meg a Homoródkarácsonyfalváért Alapítvány anyagi támogatásával.
Az északi oldalon a Jézus születése, Három királyok hódolata, A keresztet tartó Szent Ilona császárnőt és társát és Szent László legenda falképek találhatóak.
A fallal kerített unitárius templom falán kívül áll az 1904-ben felállított Erzsébet királyné emlékmű. A meggyilkolt királyné emlékére Hargita Nándor által tervezett 2,25 méter magas faragott emlékoszlopot a Karácsonyfalvi Unitárius Egyházközösség állíttatta. A szobor ma is ott áll sértetlenül, ahová egykor helyezték. A szobron feljebb két faragott kopjafát állíttattak az 1848–49-es hősök emlékére.
Hírek
A köszségünk hírei
Hírdetés
❗️❗️❗️Felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy a RDE HURON S.R.L értesítése alapján, a háztartási...